Zobacz również

Jak radzić sobie z pleśniawkami u niemowląt?

Jak radzić sobie z pleśniawkami u niemowląt?

Najnowsze opinie w bazie:

Leczenie jest bardzo dobrze dobrane do mojej choroby. Polecam klinikę, w której pracują wykwalifikowani lekarze.
~Iza
Opinia o Klinika Dr Prada może być tylko jedna. POZYTYWNA w 100 %. Miejsce piękne, eleganckie a personel naprawdę świetny. Serdeczne ukłony w...
~kasia
Bardzo profesjonalne i efektywne zabiegi jakie niesie za sobą urządzenie a przede wszystkim to mnóstwo zadowolonych pacjentów mojej kliniki, p...
Renata
Bardzo dobre świadczone usługi psychologiczne. Lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu wiedzą jak pomóc i jakie leczenie pow...
Edyta
Jest to bardzo dobra firma. Mają bardzo wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, którzy zawsze chętnie pomogą. Ich dworactwo w dziedzinie medycyny e...
Bernatka
Świetne miejsce - blisko Warszawy i do tego totalna cisza spokój itp... Bardzo ciepłe podejście - to moje miejsce gdzie chce wracać.
~klinika medycyny estetycznej Warszawa
Polecam Doppler Instytut przy problemach żył.
Dorota
Jestem bardzo zadowolona z jakości świadczonych usług w Przychodni. Poza tym panuje tam miła atmosfera, co jest bardzo istotne.
~Janina
Polecam karboksyterapię - skutecznie zapobiega łysieniu.
Roman
Bardzo polecam Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku Oddział w Warszawie. Profesjonalna kadra lekarska, z życzliwym podejściem...
Norbert

Pleśniawki jamy ustnej są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi mogą się borykać niemowlęta. Są to małe, białe plamy lub krostki, które występują na języku, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków lub dziąsłach dziecka. Pleśniawki, zwane również pleśniawkami, są spowodowane infekcją drożdżakami Candida albicans. Przyczyny pleśniawek i odpowiednie metody leczenia będą omawiane w dalszej części artykułu.

Pleśniawki u niemowląt są wynikiem nadmiernego rozwoju drożdżaków Candida albicans w jamie ustnej. Candida jest obecna w organizmie każdego człowieka, ale pewne czynniki mogą sprzyjać jej nadmiernemu namnażaniu się, co prowadzi do pleśniawek. Główne przyczyny pleśniawek u niemowląt to:

  1. 1. Brak higieny - niemowlęta wymagają regularnego czyszczenia jamy ustnej. Po każdym karmieniu należy przemyć dziąsła i język dziecka wilgotnym gazikiem lub specjalną szczoteczką dla niemowląt. Przy niewłaściwej higienie może dojść do namnażania się drożdżaków Candida, powodując pleśniawki.
  2. 2. Przeniesienie zakażenia - niemowlęta mogą złapać pleśniawki, gdy świat rodzica jest zakażony Candida. Gdy dorosły zakażony jest tym drobnoustrojem, może go przenieść na dziecko przez ślinę lub biorąc je na ręce, dotykając jego jamy ustnej.
  3. 3. Przyjmowanie antybiotyków - antybiotyki, choć są niezwykle skuteczne w leczeniu różnych infekcji, mogą również wpływać na równowagę bakteryjną w organizmie. Antybiotyki zabijają zarówno szkodliwe, jak i korzystne dla organizmu bakterie, w tym te, które zapobiegają namnażaniu się drożdżaków Candida. To z kolei sprzyja rozwojowi pleśniawek.
  4. 4. Niemowlęce zapalenie jamy ustnej - niemowlęce zapalenie jamy ustnej (ang. oral thrush) jest infekcją wywołaną przez Candida albicans, która prowadzi do powstania pleśniawek. Objawia się białawym nalotem na języku, policzkach i podniebieniu dziecka, który można bezpiecznie zeskrobać.

Leczenie pleśniawek u niemowląt zwykle polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwgrzybiczych. Szczególnie skutecznym lekiem jest nystatyna dostępna w formie żelu, który należy nałożyć na dotknięte pleśniawkami miejsca w jamie ustnej dziecka. Większość leków przeciwgrzybiczych nie jest dostępna bez recepty, dlatego najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej u niemowlęcia podczas leczenia pleśniawek. Dziecko powinno być regularnie czyszczone, a przed nałożeniem leku pleśniawki, należy delikatnie oczyścić dotknięte obszary wilgotnym gazikiem. Również smoczek, butelki i inne przedmioty, z którymi dziecko ma kontakt, powinny być utrzymywane w czystości.

Aby zapobiec powstawaniu pleśniawek u niemowląt, warto zwracać uwagę na kilka ważnych zasad higieny. Przede wszystkim, należy regularnie czyścić jamę ustną dziecka, zarówno przed jak i po karmieniu. Odpowiednia higiena pomoże w uniknięciu rozwoju pleśniawek. Ponadto, warto unikać przenoszenia zakażenia Candida z dorosłego na dziecko. Jeśli osoba dorosła ma pleśniawki lub inne objawy infekcji Candida, powinna unikać dzielenia się sztućcami, szklankami czy innymi przedmiotami, które mogą być w kontakcie z jamą ustną dziecka.

Afty jamy ustnej, inaczej zwane wrzodami aftowymi, to inny problem, który może dotykać zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci. Afty to małe, białawe owrzodzenia, które występują na wewnętrznej stronie policzków, dziąseł, języka lub podniebienia. Przyczyny aftów mogą być różne, takie jak urazy mechaniczne, infekcje wirusowe, alergie, niedobory witamin czy problemy z układem odpornościowym. Leczenie aftów polega na łagodzeniu objawów i przyspieszaniu procesu gojenia się, a nie na całkowitym wyleczeniu.

Wnioskiem jest, że pleśniawki u niemowląt to powszechny problem, z którym spotyka się wiele rodzin. Ważne jest rozpoznanie przyczyn pleśniawek oraz skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej metody leczenia. Regularna higiena jamy ustnej dziecka oraz unikanie przeniesienia Candida z osoby dorosłej na niemowlę pomogą również w zapobieganiu pleśniawkom. Afty jamy ustnej to inny problem, który może występować u dzieci, ale nie jest związany z infekcją drożdżaków Candida albicans. Docenienie różnicy między pleśniawkami a aftami jest ważne dla skutecznego leczenia i zapobiegania tym dolegliwościom.

Najnowsze opinie w bazie: (0)
Napisz opinię o ośrodku zdrowia
Końcowa ocena:

Podobne ośrodki zdrowia

Przychodnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna z POZ USI-MED
Kramarska 17, 61-765
5/5 (2 opinie)
dr Paluch flebolog
Josepha Conrada 24, 01-922 Warszawa
5/5 (15 opinii)
Centrum Odwykowe
Zgierska 18A,
Bądź pierwszy
w ocenie
Przychodnia Lekarska MEDEO
Rzeczypospolitej 6, 61-397
Bądź pierwszy
w ocenie
Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna
Łojewska 6, 03-392
Bądź pierwszy
w ocenie
Przychodnia Specjalistyczna Frascati
Wołoskiej 137,
Bądź pierwszy
w ocenie
Poradnia Lekarza Rodzinnego - Przychodnia Poznań Jeżyce
Słowackiego 43, 60-521
1/5 (1 opinia)
Uniwersytecka Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna UNIMEDYK
Grunwaldzkiej 6, 60-780
5/5 (1 opinia)
Poradnie Specjalistyczne przy Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza
Prądnicka 37,
Bądź pierwszy
w ocenie
Przychodnia Specjalistyczna Nr 2
Lubelska 6, 35-100
Bądź pierwszy
w ocenie

Czy szczepienia mogą wpływać na atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracają...
Znaczenie snu w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry - badania i wskazówki
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najbardziej pow...
Atopowe zapalenie skóry a codzienne życie - badania naukowe i wnioski praktyczne
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najpowszechniej...
Ziołowe rozwiązania dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą choro...
Sensowny dobór kosmetyków dla skóry atopowej - poradnik i wskazówki
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą sk...
Rodzaje dyskopatii
Ludzki kręgosłup składa się z 23 krążków międz...
Sensowny dobór kosmetyków dla skóry atopowej - poradnik i wskazówki
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą sk...
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej?
Choroba nowotworowa jest niezwykle złożonym i wieloetapowy...
Zalety hipoterapii
Jazda konna Rzeszów jest aktywnością, która ...
Jak wspierać dzieci zmagające się z atopowym zapaleniem skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która może dotk...