Zobacz również

Jak radzić sobie z pleśniawkami u niemowląt?

Jak radzić sobie z pleśniawkami u niemowląt?

Najnowsze opinie w bazie:

Polecam terapię CO2. Jest ona niezwykle skuteczna. Pomogła mi. Moje włosy już nie wypadają, a nawet zauważyłem porost nowych, dzięki czemu wyg...
Andrzej
Bylam na szczepieniu z moim synkiem, panie tak zagadaly malucha ze nawet nie wiedzial, ze ktos mu igle wbija! polecam! :)
~Monika
Niezastąpiony produkt w leczeniu aft i pleśniawek. Skuteczny i łatwy w użyciu - polecam Aftident
Dominika Paszkiewicz
Bardzo dobry specjalista od żył.
Urszula
Jestem zadowolona z zabiegów w klinice, lekarze tutaj potrafią znakomicie zaznajomić pacjenta ze szczegółami zabiegu, co w moim przypadku znac...
Viol444
Wspaniale miesce urody i piekna prowadzony przez znakomity zespol profesionalystow dermatologi. Pani Doktor jest jedyna w swoim zawodzie, i wi...
~ewe123
Polecam szczególnie poradnię dietetyczną w szpitalu. Bardzo się cieszę,że tutaj trafiłam. Dzięki specjalistycznej opiece i motywacji udało mi ...
Martyna
Przyjemne miejsce i bardzo miła obsługa. Efektywne zabiegi. Polecam każdemu wizytę tutaj.
~Weronika
Miejsce oferuje leczenie chorób żył na wysokim poziomie. Bardzo polecam!
Danuta
Polecam mgr Martyna Bazyl z Doppler Instytut Klinika Flebologii Warszawa. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze, po zabiegu profesjonalna opie...
Bogumiła

Pleśniawki jamy ustnej są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi mogą się borykać niemowlęta. Są to małe, białe plamy lub krostki, które występują na języku, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków lub dziąsłach dziecka. Pleśniawki, zwane również pleśniawkami, są spowodowane infekcją drożdżakami Candida albicans. Przyczyny pleśniawek i odpowiednie metody leczenia będą omawiane w dalszej części artykułu.

Pleśniawki u niemowląt są wynikiem nadmiernego rozwoju drożdżaków Candida albicans w jamie ustnej. Candida jest obecna w organizmie każdego człowieka, ale pewne czynniki mogą sprzyjać jej nadmiernemu namnażaniu się, co prowadzi do pleśniawek. Główne przyczyny pleśniawek u niemowląt to:

  1. 1. Brak higieny - niemowlęta wymagają regularnego czyszczenia jamy ustnej. Po każdym karmieniu należy przemyć dziąsła i język dziecka wilgotnym gazikiem lub specjalną szczoteczką dla niemowląt. Przy niewłaściwej higienie może dojść do namnażania się drożdżaków Candida, powodując pleśniawki.
  2. 2. Przeniesienie zakażenia - niemowlęta mogą złapać pleśniawki, gdy świat rodzica jest zakażony Candida. Gdy dorosły zakażony jest tym drobnoustrojem, może go przenieść na dziecko przez ślinę lub biorąc je na ręce, dotykając jego jamy ustnej.
  3. 3. Przyjmowanie antybiotyków - antybiotyki, choć są niezwykle skuteczne w leczeniu różnych infekcji, mogą również wpływać na równowagę bakteryjną w organizmie. Antybiotyki zabijają zarówno szkodliwe, jak i korzystne dla organizmu bakterie, w tym te, które zapobiegają namnażaniu się drożdżaków Candida. To z kolei sprzyja rozwojowi pleśniawek.
  4. 4. Niemowlęce zapalenie jamy ustnej - niemowlęce zapalenie jamy ustnej (ang. oral thrush) jest infekcją wywołaną przez Candida albicans, która prowadzi do powstania pleśniawek. Objawia się białawym nalotem na języku, policzkach i podniebieniu dziecka, który można bezpiecznie zeskrobać.

Leczenie pleśniawek u niemowląt zwykle polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwgrzybiczych. Szczególnie skutecznym lekiem jest nystatyna dostępna w formie żelu, który należy nałożyć na dotknięte pleśniawkami miejsca w jamie ustnej dziecka. Większość leków przeciwgrzybiczych nie jest dostępna bez recepty, dlatego najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej u niemowlęcia podczas leczenia pleśniawek. Dziecko powinno być regularnie czyszczone, a przed nałożeniem leku pleśniawki, należy delikatnie oczyścić dotknięte obszary wilgotnym gazikiem. Również smoczek, butelki i inne przedmioty, z którymi dziecko ma kontakt, powinny być utrzymywane w czystości.

Aby zapobiec powstawaniu pleśniawek u niemowląt, warto zwracać uwagę na kilka ważnych zasad higieny. Przede wszystkim, należy regularnie czyścić jamę ustną dziecka, zarówno przed jak i po karmieniu. Odpowiednia higiena pomoże w uniknięciu rozwoju pleśniawek. Ponadto, warto unikać przenoszenia zakażenia Candida z dorosłego na dziecko. Jeśli osoba dorosła ma pleśniawki lub inne objawy infekcji Candida, powinna unikać dzielenia się sztućcami, szklankami czy innymi przedmiotami, które mogą być w kontakcie z jamą ustną dziecka.

Afty jamy ustnej, inaczej zwane wrzodami aftowymi, to inny problem, który może dotykać zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci. Afty to małe, białawe owrzodzenia, które występują na wewnętrznej stronie policzków, dziąseł, języka lub podniebienia. Przyczyny aftów mogą być różne, takie jak urazy mechaniczne, infekcje wirusowe, alergie, niedobory witamin czy problemy z układem odpornościowym. Leczenie aftów polega na łagodzeniu objawów i przyspieszaniu procesu gojenia się, a nie na całkowitym wyleczeniu.

Wnioskiem jest, że pleśniawki u niemowląt to powszechny problem, z którym spotyka się wiele rodzin. Ważne jest rozpoznanie przyczyn pleśniawek oraz skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej metody leczenia. Regularna higiena jamy ustnej dziecka oraz unikanie przeniesienia Candida z osoby dorosłej na niemowlę pomogą również w zapobieganiu pleśniawkom. Afty jamy ustnej to inny problem, który może występować u dzieci, ale nie jest związany z infekcją drożdżaków Candida albicans. Docenienie różnicy między pleśniawkami a aftami jest ważne dla skutecznego leczenia i zapobiegania tym dolegliwościom.

Najnowsze opinie w bazie: (0)
Napisz opinię o ośrodku zdrowia
Końcowa ocena:

Podobne ośrodki zdrowia

Poradnie Specjalistyczne Szpitala PRO-FAMILIA
Witolda 6B, 35-302 Rzeszów
5/5 (6 opinii)
Przychodnia MEDINA
KS. PIOTRA ŚCIEGIENNEGO 49C,
Bądź pierwszy
w ocenie
Przychodnia Specjalistyczna Nr 1
Hetmańska 21, 35-051
Bądź pierwszy
w ocenie
Wyspecjalizowane Gabinety Lekarskie APIMED
Dębina 103, 61-450
Bądź pierwszy
w ocenie
Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska ETER-MED
Jaskółcza 7/15,
Bądź pierwszy
w ocenie
Przychodnia Bracka Osiedlowa
Brzozowa 21, 40-170
Bądź pierwszy
w ocenie
Hospicjum Palium
Os. Rusa 55, 61-245
Bądź pierwszy
w ocenie
Poradnia Rodzinna Starołęka STOMIL
Starołęcka 18, 61-361
Bądź pierwszy
w ocenie
SEOnetium pozycjonowanie Rzeszów
Goździkowa 14A, 35-604 Rze
Bądź pierwszy
w ocenie
Klinika Medycyny Estetycznej Dr Szczyt
Królewicza Jakuba 37, 02-956
Bądź pierwszy
w ocenie

Czy szczepienia mogą wpływać na atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracają...
Znaczenie snu w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry - badania i wskazówki
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najbardziej pow...
Atopowe zapalenie skóry a codzienne życie - badania naukowe i wnioski praktyczne
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najpowszechniej...
Ziołowe rozwiązania dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą choro...
Sensowny dobór kosmetyków dla skóry atopowej - poradnik i wskazówki
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą sk...
Dieta a AZS: żywność, która pomaga i szkodzi
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry...
Zarządzanie bólem u pacjentów onkologicznych
Zarządzanie bólem u pacjentów onkologicznych jest jednym ...
Dogoterapia, czyli terapeutyczne wykorzystanie kontaktu z psem
Dogoterapia pomaga zarówno dzieciom, jak i osobom dor...
Różnice między aftami a pleśniawkami: Rozpoznawanie i leczenie
Afty jamy ustnej to jedno z najczęstszych schorzeń jamy us...
Nieświeży oddech - probleme, który dotyka wiele osób na całym świecie
Nieświeży oddech jest problemem, który dotyka wiele...