Zobacz również

Rodzaje dyskopatii

Rodzaje dyskopatii

Ludzki kręgosłup składa się z 23 krążków międzykręgowych, które działają niczym amortyzatory pomiędzy poszczególnymi krążkami. Takie krążki stworzone są z miękkiego rdzenia i twardego pierścienia z włókien, który zapewnia całej bryle odpowiednią stabilność. W tym zewnętrznym pierścieniu przy nadmiernym lub niepoprawnym obciążeniu może dochodzić do powstawania małych pęknięć na skutek utraty elastyczności. Jeżeli część miękka i galaretowata krążka dostanie się do kanału kręgowego, będzie bezpośrednio uciskać korzeń nerwowy. Taki stan rzeczy nazywamy wypadnięciem dysku, czyli dyskopatią, która może zasadniczo wystąpić na każdym odcinku kręgosłupa.

Jakie są rodzaje dyskopatii?
Dyskopatia najczęściej dotyczy kręgosłupa lędźwiowego, czyli tzw. dyskopatia lędźwiowa. Znacznie rzadziej występuje uszkodzenie kręgosłupa szyjnego czy uszkodzenie kręgosłupa w odcinku piersiowym. Częściej na dyskopatię cierpią kobiety niż mężczyźni, a samo schorzenie zazwyczaj jest wykrywane w wieku pacjentów do 40 do 55 lat https://www.rehavitae.pl/blog/dyskopatia.html

Jak powstaje dyskopatia?
Dyskopatia najczęściej pojawia się ze względu na zużycie krążka międzykręgowego, które wraz z wiekiem również ulegają procesowi starzenia się, a więc stają się mniej elastyczne i znacznemu osłabieniu ulega zdolność magazynowania wody. Takie ryzyko pęknięcia pierścienia i wylania się płynu nazywamy właśnie dyskopatią. Najczęściej dyskopatii doświadczają osoby z nadwagą lub otyłością, wadami postawy, a także brakiem odpowiedniej dawki ruchu. Z drugiej strony zabójcze dla krążka międzykręgowego są przeciążenia w postaci podnoszenia ciężarów, ponieważ może w szybszy sposób doprowadzić do dyskopatii, która, chociaż wygląda jak szybki proces, to jednak jest efektem dłuższego procesu. Dyskopatia jest dziedzina, dlatego u młodszych osób może pojawiać się przepuklina dysku.

Jak objawia się dyskopatia?
Jeżeli mamy do czynienia z silnym bólem, który nie ustępuje przez ponad tydzień, a cały ból promieniuje do ręki lub nogi, koniecznie musimy się skontaktować z ortopedą, który wykona badanie USG https://www.rehavitae.pl/oferta/usg.html  i pomoże zlokalizować przyczynę bólu, a następnie wprowadzić skuteczne leczenie.

Najnowsze opinie w bazie: (0)
Napisz opinię o ośrodku zdrowia
Końcowa ocena:

Podobne ośrodki zdrowia

W poradni specjalistycznej PRO FAMILIA - rehabilit...
Dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć różnym ...
Choroby i urazy kręgosłupa to obecnie jedne z na...
Pękające naczynka zwane potocznie pajączkami mo...
Wybierając się w dłuższą podróż samochodem,...
Z klimatyzacją mamy do czynienia praktycznie wsz...