Pękające naczynka zwane potocznie pajączkami mogą pojawić się z różnych powodów i w bardzo różnym wieku — często są one traktowane wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Pajączki są jednym z pierwszych znaków przewlekłej niewydolności żylnej.
Jak powstają pajączki na skórze?
Dochodzi do znacznego rozszerzenia żyłek, które są zlokalizowane płytko przy skórze. Zdrowy organizm sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą, natomiast powstawanie pajączków związane jest z zaburzeniem takiego mechanizmu — naczynka pękają tuż pod skórą, tworząc fioletowe nitki. Pajączki są jedną z najczęściej występujących formą zaburzeń krążenia żylnego. Pajączki najczęściej są uwarunkowane genetycznie, występują na skutek zaburzeń hormonalnych lub krążeniowych. Pękające naczynka zazwyczaj dotyczą kończyn dolnych — ich powstawaniu sprzyja siedzący lub stojący tryb życia, brak ruchu oraz niewłaściwa dieta połączona z nadużywaniem nikotyny i alkoholu. Objawami towarzyszącymi powstawaniu pajączków jest uczucie ciężkości nóg, a także opuchlizna, która pojawia się w okolicach kostek.
Jeżeli zauważymy u siebie pękające naczynka, warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza flebologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i zdiagnozuje nasz problem. W przypadku schorzeń układu żylnego lepiej przeciwdziałać niż leczyć, ponieważ schorzenia związane z żyłami są nieodwracalne — w najgorszym przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, może dojść do znacznego rozwoju zakrzepicy, np. powstania żylaków czy groźnych dla życia zatorów. Podczas wizyty u dobrego flebologa przeprowadzane jest badanie USG Dopplera, podczas którego lekarz postawi diagnozę, a także przyjmie odpowiedni tor leczenia i profilaktyki. Pacjenci cierpiący na choroby naczyń żylnych znajdą kompleksową pomoc w Klinika Flebologii Doppler Instytut w Warszawie.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni