Pajączki, czyli teleangiektazje to umiejscowione płytko w skórze widoczne dla ludzkiego oka poszerzone naczynka. Często są pierwszym zwiastunem pełnoobjawowej niewydolności żylnej, która może ujawnić się w przyszłości albo towarzyszą już widocznym żylakom.
Bardzo ważne jest, by przystępując do leczenia teleangiektazji zawsze poprzedzić to badaniem żył USG Doppler. Najważniejszą zasadą dla flebologa jest dokładna diagnostyka układu żylnego przed leczeniem, gdyż większe żylaki z reguły „zasilają” mniejsze naczynka — stąd też od przyczyny problemu, a więc od większych żylaków należy zacząć leczenie. Może się bowiem okazać, że widoczne pajączki to jedynie szczyt góry lodowej, jaką jest pełnoobjawowa niewydolność żylna.
Podstawą powstania pajączków jest oddziaływanie podwyższonego ciśnienia żylnego z naczyń głębokich na naczynia powierzchowne. Grupą pacjentów zwiększonego ryzyka wystąpienia pajączków są kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, m.in. stojące antykoncepcję hormonalną, a także kobiety w ciąży czy kobiety przechodzące menopauzę. Na stan naszego układu krwionośnego wpływ ma również prowadzony styl życia, a także przeprowadzane zabiegi kosmetyczne, np. szczotkowanie na sucho czy stosowanie depilacji gorącym woskiem.
Najskuteczniejszą metodą leczenia pajączków jest mikroskleroterapia, której przeprowadzenie wymaga od lekarza ogromnej wiedzy oraz doświadczenia z zakresu flebologii. Zabieg mikroskleroterapii charakteryzuje się wysoką efektownością w zwalczaniu niewielkich zmian w układzie krążenia, jak również ich przyczyny, ponieważ lek jest podawany za pomocą cienkich igiełek także do naczyń zasilających pajączki.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni