Krioterapię stosuje się w dermatologii do leczenia chorób skóry, jako wymrażanie zmian skórnych. Sposób ten jest alternatywą dla metod chirurgicznych, laseroterapii czy elektrokoagulacji. Leczenie zimnem jest uważane za bardzo skuteczne, bezpieczne i dające dobre efekty kosmetyczne.
Najczęstsze wskazania do zastosowania krioterapii to, m.in.: brodawki wirusowe zwykłe, brodawki wirusowe stóp, brodawki łojotokowe, rogowacenie słoneczne, włókniaki miękkie i zmiany naczyniowe.
Podczas zabiegu krioterapii w większości przypadków nie stosuje się dodatkowego znieczulenia, ponieważ działanie niskiej temperatury samo w sobie ma charakter znieczulający.
Ponadto zabieg ten jest w większości przypadków bezbolesny lub dolegliwości bólowe są niewielkie. Zaleca się, aby schładzać skórę do możliwie jak najniższej temperatury (oczywiście takiej, która będzie tolerowana przez pacjenta). Za pomocą ciekłego azotu dochodzi do zniszczenia chorych tkanek, poprzez ich zamrożenie. Może być ono jednorazowe lub wieloetapowe.
Istnieją niepożądane objawy, które mogą pojawić się po zabiegu, jednakże występują one niezwykle rzadko, a sam proces zdrowienia przebiega najczęściej bezproblemowo. Takie objawy mogą wystąpić bezpośrednio po zabiegu - na przykład obrzęk, powstanie pęcherza, rumień, stwardnienie, zasinienie oraz ból. Istnieją też objawy późne, do których należą przebatwienia, blizny zanikowe oraz przerosłe.Powyższe skutki uboczne występują jednak bardzo rzadko, a krioterapia jest uważana za metodę mało inwazyjną i dobrze tolerowaną przez pacjentów w różnym wieku.
Adres IP: ***.***.**.220
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni