Zobacz również

Kompresjoterapia, czym jest i dla kogo jest wskazana?

Kompresjoterapia, czym jest i dla kogo jest wskazana?

Kompresjoterapia to jeden ze sposobów małoinwazyjnego leczenia oraz profilaktyki chorób żył kończyn dolnych: przewlekłej niewydolności żylnej - żylaki Warszawa, zakrzepicy żylnej oraz obrzęków limfatycznych. Jak działa kompresjoterapia? Polega na nałożeniu od zewnętrznej strony odpowiedniego ucisku, który zostanie przeniesiony na tkanki oraz naczynia krwionośne. Kontrolowany ucisk można otrzymać, dzięki wykorzystaniu specjalnych podkolanówek, rajstop, pończoch, a także bandaży. Kompresjoterapia jest terapią fizykalną, która doprowadza do wzrostu ciśnienia i usprawnienia procesu drenażu limfatycznego.


Główną zaletą kompresjoterapii jest fakt, że przywraca mikrokrążenie. Jednakże, aby ta metoda profilaktyki okazała się skuteczna, koniecznie trzeba stosować nacisk w odpowiednich kończynach - zazwyczaj od stopy aż po pachwinę. Kompresjoterapia znana jest z tego, że pomaga w zapobieganiu powstawania obrzęków, a więc często jest wykorzystywana u kobiet w ciąży. 

Zalety kompresjoterapii
Kompresjoterapia to metoda stopniowego ucisku, która wskazana jest we wszystkich stadiach przewlekłej niewydolności żylnej, ponieważ korzystnie wpłynie na przyhamowanie choroby, a także wszelkich dolegliwości, które dana choroba wywołuje. Zazwyczaj kompresjoterapia jest uzupełnieniem innych metod leczniczych. Ogromną zaletą wspomnianej metody jest usprawnienie odpływu krwi żylnej oraz chłonki, która nie tylko zmniejsza następstwa zastoju żylnego, ale również przyczynia się do znacznego zmniejszenia obrzęku. 

Dla kogo jest kompresjoterapia?
Kompresjoterapia polecana jest przede wszystkim osobom zmagającym się z objawami przewlekłej niewydolności żylnej, a także dla osób, które nie mają objawów klinicznych niewydolności, jednakże są narażone na długotrwałą pracę w pozycji stojącej, pracę w pozycji siedzącej, a także na długie podróże - są to osoby z dużą predyspozycją do występowania żylaków. Kompresjoterapia jest koniecznością dla osób, u których pojawiają się pajączki i obrzęki po całym dniu, a także dla osób z widocznymi żylakami. Z kompresjoterapią powinny również zapoznać się osoby, u których dochodzi do obrzęków limfatycznych. 

Najnowsze opinie w bazie: (0)
Napisz opinię o ośrodku zdrowia
Końcowa ocena:

Duża liczba osób ma problemy związane z oceną ...
Jednym z najpopularniejszych zabiegów ostat...
Na rynku dostępna jest bogata gama suplementów d...
Badanie USG Doppler żył to nic innego jak badani...
Wybielanie zębów Rzeszów w gabinecie dentystycz...
Te ukryte w podbrzuszu mięśnie, zwane mięśniam...